poniedziałek, Listopad 14th, 2011 | Author:

Kilka tygodni temu radziłam się Babci w jakiejś sprawie z Poradni. Chodziło o konflikt z teściową, rozmawiałam z młodymi rodzicami, a byłam ciekawa jak wygląda taka sytuacja od tej drugiej strony. Jak może na nią spojrzeć osoba, u której w domu zamieszkała młoda rodzina, wraz ze swoimi przeżyciami, trudnościami oraz potrzebą budowania własnej tożsamości rodzinnej. Z drugiej strony równie trudna jest sytuacja, gdy ze względu na starszy wiek i niedołęstwo babcia musi zamieszkać w domu swoich dzieci. Kiedy czuje się niepotrzebna, wręcz przeszkadzająca w codziennym życiu młodej rodziny.

Z tej rozmowy zrodził się pomysł stworzenia miejsca na tej stronie specjalnie dla Babci. Będę zadawać babciom i dziadkom pytania na różne tematy, a  oni mi napiszą jak widzą te sprawy ze strony starszej osoby mieszkającej z rodziną swojego dziecka. Zachęcam do lektury, a także do zadawania pytań mądrej Babci – chętnie odpowie. Pytania można wysyłać przez kontakt.

Dziś pierwsze przemyślenie.

Na podstawie naszej rozmowy o wyimaginowanym konflikcie między rodzicami i dziećmi Babcia narysowała taki graf przedstawiający jej potencjalną rolę w całym tym zamieszaniu. Rozwiązanie konfliktu w trzech krokach – gdyby w życiu to było takie proste 😉

1. dziecko                                                rodzice

nabroiło             →               chcą ukarać dziecko laniem

2. dziecko                                                  babcia

ucieka do babci      →     nie aprobuje postawy dziecka i próbuje wyjaśnić jemu winę oraz doprowadzić do przeprosin wobec rodziców

3. rodzice

przyjmują przeprosiny

Podsumowanie: Po jakimś czasie, gdy wszyscy się uspokoją babcia wraca do tematu wskazując do czego doprowadziłaby kara, a do czego perswazja.

Wkrótce więcej artykułów.

Tags:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply