Nabrać wartości

CO TO JEST POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?

Virginia Satir, znana terapeutka, nazywa poczucie własnej wartości naczyniem. Kiedy była mała, na ganku jej domu stało piękne żelazne naczynie na trzech nogach, które stale było czymś wypełnione. Raz było to mydło, które produkowała matka, innym razem nawóz do kwiatów przechowywany przez ojca. Jeśli ktoś chciał naczynie do czegoś wykorzystać, „musiał najpierw odpowiedzieć sobie na dwa pytania: „Co w danej chwili w nim się znajduje? W jakim stopniu je wypełnia?” Te dwa pytania doskonale można zastosować także do innego naczynia – naczynia naszego poczucia własnej wartości. Jest ono zawsze wypełnione jakąś zawartością – pozytywną lub negatywną. Można więc zadać sobie pytanie: „Czy moje poczucie własnej wartości jest pozytywne czy negatywne i w jakim stopniu mnie wypełnia?”. To właśnie zawartość „naczynia” decyduje o tym, co dzieje się w naszym wnętrzu i w relacjach z innymi ludźmi.

 

Bardzo ważne dla naszego życia jest zdrowe poczucie własnej wartości. Warsztaty poświęcone temu tematowi mają na celu przybliżenie pewnych podstawowych kroków, które należy podjąć, aby dostrzec swoją wartość i niepowtarzalność. Dzięki adekwatnemu poczuciu własnej wartości staniemy się szczęśliwsi i zdolni budować dobre, satysfakcjonujące relacje z innymi.

Uczestniczki tego spotkania dzięki zajęciom interaktywnym uzyskają kilka pomocnych wskazówek, dotyczących tego, jak można podnosić swoją samoocenę. Ponadto:

             poznają swoje mocne strony,

             poprzez autoprezentację będą się uczyły akceptacji siebie i innych,

             zatrzymają się nad swoimi wartościami, będą mogły określić co w nich jest wartością i co dla nich jest wartościowe,

             określą wg jakich wartości chcą dalej żyć.

 

Czas: 10 h

Miejsce realizacji spotkania: al. Kasprowicza 26, Wrocław

Osoby prowadzące warsztat:

Anna Konopka /pedagog, mediator, terapeuta/ E-mail: pedagog.anna.konopka@gmail.com

Maria Obertaniec /psycholog, trener/ E-mail: psycholog.maria.obertaniec@gmail.com