Literatura

Literatura, z której korzystałam przygotowując swoje warsztaty i którą polecam:

 

  1. Robert Mc Kenzie „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? Jasne reguły pomagają wychowywać.” Moje źródło i inspiracja podczas przygotowywania warsztatów o wychowaniu dzieci
  2. Gary i Barbara Rosberg „Porozumiewanie się w małżeństwie”, spotkania dla małżeństw z cyklu: Twórcy Domowego Ogniska, to na tej książce w dużym stopniu opieram warsztaty o porozumiewaniu się.
  3. Elżbieta Sujak „Małżeństwo pielęgnowane”, bardzo wartościowa pozycja, autorka wychodzi z założenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Proponuje szereg ćwiczeń oraz podjęcie osobistej refleksji nad swoim małżeństwem. Jest zgodna z nauczaniem Kościoła.
  4. Ruth Heil „Mówić czy milczeć”, o trudnej komunikacji małżeńskiej.
  5. Ks. Marek Dziewiecki „Psychologia porozumiewania się”, prezentuje bardziej naukowe podejście do problemów komunikacji międzyludzkiej.
  6. Józef Augustyn SJ „Sakrament małżeństwa”, mały poradnik dla narzeczonych i młodych małżonków, w krótki i klarowny sposób przedstawia różne aspekty życia małżeńskiego
  7. Wanda Półtawska „Przygotowanie do małżeństwa”, bardzo wartościowa książeczka poruszająca szereg kwestii, a w szczególności płciowości i płodności małżeństwa.
  8. Fritz Fischaleck „Uczciwa kłótnia małżeńska”, przedstawia szereg propozycji rozwiązania konfliktu w małżeństwie, również różnego rodzaju ćwiczenia i kwestionariusze, wartościowa pozycja, choć nie wszystkie proponowane przez autora rozwiązania są zgodne z nauką Kościoła.
  9. Dr Wiesława Stefan „Uzdrawianie relacji”, cykl konferencji wydany w ramach kwartalnika Zeszyty Formacji Duchowej 35/2007. Bardzo wartościowa pozycja, szczególnie dla osób, które doświadczyły traum w przeszłości i do dziś borykają się z ich skutkami. Trudno dostępna, ale mogę pożyczyć.
  10. Pod red. ks. Stanisława Paszkowskiego „Małżeństwo bogatą wspólnotą życia i miłości”, katechezy przedślubne dla narzeczonych

 

W końcu dokumenty Kościoła:

  1. Paweł VI, encyklika „Humane Vitae”, o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego.
  2. Jan Paweł II, encyklika „Familiaris Consortio”, o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym.
  3. Benedykt XVI, encyklika „Deus Caritas est”, o miłości chrześcijańskiej.