czwartek, 11 stycznia, 2024 | Author:

Przedstawiam najnowszą swoją ofertę kierowaną ponownie do szkół. Wcześniej prowadziłam szkolenia dla Rad Pedagogicznych, teraz zapraszam rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą warsztatów na temat wychowania dzieci dla rodziców.

Geneza warsztatów jest prosta. To była odpowiedź na zapotrzebowanie wrocławskiej szkoły, w której w jednej z pierwszych klas pojawiły się trudności z zachowaniem uczniów. Mając perspektywę 8 lat pracy z tą klasą, kadra postanowiła zaproponować pracę u podstaw, czyli zorganizować szkolenie dla rodziców. Na pierwsze ogłoszenie zgłosiła się aż 60 rodziców – tylko z pierwszych klas. Ta sytuacja wymusiła zorganizowanie od razu dwóch edycji szkolenia.

A jakie to warsztaty? Już śpieszę ze szczegółami:

Miniwarsztaty dla rodziców: „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? O granicach w rodzinie z empatią.”
Dla kogo: rodzice (grupa 20 osób, najlepiej ok.12)
Czas: 4 spotkania po 3 godziny
Koszt: ustalany indywidualnie ze szkołą, w zależności od szczegółowego zapotrzebowania
Proponowany program:

1. Zrozumieć siebie i dziecko – granice w rodzinie

Podczas tego spotkania wejdziecie w skórę dzieci i doświadczycie jak słyszą one wysyłane do nich komunikaty. Porozmawiamy także o granicach w rodzinie: czym one są, czy są naturalne, czy też stawiamy je w sposób sztuczny, czy każdy człowiek ma swoje granice, a może mogą je stawiać tylko rodzice.

2. Słowa mają moc – o nieskutecznych komunikatach i budowaniu motywacji wewnętrznej poprzez zachętę

Ponownie zaczniemy spotkanie od własnych doświadczeń i wsłuchiwania się w siebie po usłyszeniu komunikatów, które często są wykorzystywane w relacji rodzic-dziecko. Zastanowimy się dlaczego są one nieskuteczne. Doświadczymy czym różni się prawdziwa pochwała od pseudopochwały i dlaczego ta druga nie przynosi żadnych dobrych skutków. Zastanowimy się jak budować wewnętrzną motywację dziecka poprzez zachętę. Będziemy uczyć się komunikować w duchu porozumienia bez przemocy (NVC).

3. Rozwiązywanie problemów – jak uczyć dziecko samodzielności i podejmowania decyzji – kilka przydatnych technik wychowawczych

Na tym spotkaniu będziemy rozmawiać o konkretnych trudnościach wychowawczych i wspólnie szukać dla nich rozwiązań. Przypomnę kilka prostych technik, które na pewno mamy w swoim repertuarze, ale rzadko po nie sięgamy. Nauczycie się, jak wspierać dziecko w samodzielnym rozwiązywaniu problemów i szukaniu rozwiązań dobrych dla całej rodziny.
4. Konsekwencje

Czasem boimy się pozwolić dziecku doświadczyć konsekwencji ze swojego zachowania, bo nie chcemy go karać. Innym razem wymierzamy ogromne kary zupełnie nieadekwatne do przewinienia. Podczas realizacji tego tematu nauczysz się jak odróżnić karę od konsekwencji. W jaki sposób pozwalać dziecku doświadczać konsekwencji tak, aby mogło nauczyć się odpowiedzialności za swoje wybory.

Podczas warsztatów będzie zachęta do odbycia dialogowej randki małżeńskiej, a także poobserwowania jakimi językami miłości posługują się poszczególni członkowie rodzin.

Zainteresowanych dyrektorów, psychologów szkół zapraszam do kontaktu mail’owego: mkrajewska@rodzina.wroclaw.pl
A referencje od rodziców uczestniczących w pierwszej edycji warsztatów znajdą Państwo pod postem.
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

4 komentarze

  1. 1
    Daniel 

    Jako zapracowany rodzic 4 dzieci nie mam czasu, aby na własną rękę studiować temat czytając literaturę, artykuły, czy chociażby materiały na youtube.

    A na warsztatach dostaje się:

    przetworzoną i skondensowaną esencję wiedzy oddzieloną od szumów, plotek i przesądów, popartą wieloletnim doświadczeniem prowadzącej,
    możliwość spojrzenia na własne (oraz innych uczestników) problemy z perspektywy 3 osoby, co pozwala dopasować wykładaną teorię do codziennej rzeczywistości,
    ćwiczenia praktyczne,
    zarezerwowany ciągły 3-godzinny blok czasu bez obecności dzieci i innych rozpraszaczy uwagi,
    możliwość konsultacji konkretnych (życiowych) sytuacji wychowawczych.
    Uważam, że warsztaty znacząco poprawią jakość wychowywania dzieci, co w przyszłości pozytywnie zaowocuje.

  2. 2
    Magda 

    Chciałabym bardzo podziękować za warsztaty, za poświęcony czas, każde słowo i wskazówki.
    Był to dla mnie bardzo wartościowo spędzony czas. Dzięki spotkaniom mogłam na wiele spraw, dotyczących wychowania dzieci, spojrzeć inaczej. Z pewnością niektóre metody wychowawcze będziemy starać się wprowadzić do naszego życia (już część z nich drobnymi kroczkami próbujemy). Bardzo cenne dla mnie były wszystkie przykłady, które podawałaś ze swojego życia, jak i również możliwość wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami. Dało mi to poczucie, że każdy czasem miewa problemy i gorsze dni, ale jednocześnie że wszystko można polepszyć czy naprawić, a dzięki warsztatom poznałam nowe metody.
    Gdyby w szkole za jakiś czas znów pojawiła się możliwość takich warsztatów, chętnie wzięłabym udział w nich. Jest to wiedza, której nigdy nie jest za dużo 🙂
    Jeszcze raz dzięki wielkie.

  3. 3
    Anonim 

    Bardzo dziękuję za możliwość uczestniczenia w warsztatach. Każde spotkanie wniosło wiele w moje spojrzenie na własne dzieci i ich reakcje, a także pozwoliło mi zrozumieć jakie mechanizmy działają w naszym domu. Warsztaty to też bardzo wartościowy czas spędzony z innymi rodzicami, te rozmowy przynoszą wiele dobrego.
    Często będąc w „kieracie” obowiązków domowych nie dostrzegamy oczywistości, a te warsztaty pozwoliły mi się zatrzymać i je zauważyć. Bardzo polecam innym rodzicom.

  4. 4
    Marek Leszczynski 

    Super sprawa Magda, wielkie dzięki za to co robisz bo robisz to świetnie a frekwencja na spotkaniach pokazuje skalę zapotrzebowania na tego typu warsztaty oraz, że jesteś potrzebna 😊 Przekazując nam wiedzę, instruując, uświadomiłaś nam rodzicom, że „chaos” da się oswoić, uporządkować a docelowo okiełznać. Otrzymaliśmy użyteczne i sprawdzone „narzędzia”, na szczęście bo jednocześnie dotarło do mnie jak dużo pracy jeszcze mnie czeka 😊 Złota myśl która wgryzła się w mój umysł po naszych spotkaniach to fakt, że wychowywanie dzieci to przede wszystkim walka z własnymi słabościami im szybciej się z nimi uporamy tym bardziej nasze dzieci będą szczęśliwe. Na koniec dodam, że warsztaty jak najbardziej dla obojga rodziców bo wspólne, zgodne działanie przyniesie najlepsze rezultaty wychowawcze i nie tylko.
    Pozdrawiam serdecznie ciebie Magdo i wszystkich uczestników warsztatów.

Leave a Reply