środa, Listopad 06th, 2013 | Author:

Śmierć dziecka i następujący po niej proces żałoby związany jest z olbrzymim bólem. Ci, którzy pozostają mają przed sobą wiele pytań, na które być może trudno znaleźć odpowiedzi. Normalne życie stawia przed nimi wiele wyzwań, wiele silnych uczuć, z którymi nie zawsze wiadomo, jak sobie radzić. Żałoba, która następuje po śmierci bliskiej osoby, jest procesem odnoszącym się do wszystkich sfer życia człowieka. To proces dynamiczny składający się z pewnych etapów. Mimo, iż jest to niezwykle trudne doświadczenie, to jednak zmierzenie się z cierpieniem, jaki niesie ze sobą śmierć, jest konieczne, aby proces żałoby mógł się zakończyć i aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania. Grupa wsparcia jest jedną z form pomocy osobom znajdującym w tej trudnej sytuacji życiowej.

Grupa Wsparcia dla Rodzin działająca przy Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci powołana została, aby realizować następujące cele:

  • Dzielenie się trudnościami wynikającymi ze śmierci dziecka z osobami mającymi podobne doświadczenia.
  • Możliwość wyrażenia swoich emocji, uczuć.
  • Zmniejszenie poczucia osamotnienia.
  • Wzmocnienie umiejętności radzenia sobie poprzez zdobywanie informacji na temat procesu żałoby.
  • Podniesienie świadomości rodziców na temat uczuć, jakie przeżywają.
  • Wsparcie psychologiczne osób przeżywających stratę.
  • Wzmacnianie więzi społecznych.

Grupa prowadzona jest przez dwóch psychologów oraz kapelana. Zadaniem prowadzących jest tworzenie przestrzeni dla wyrażania trudnych emocji związanych z przeżywaniem straty, a także pomoc w poznaniu etapów żałoby, określeniu problemów, z jakim borykają się uczestnicy. Czasem po prostu jest to towarzyszenie uczestnikom grupy i umacnianie w nich umiejętności radzenia sobie.

Spotkania grupy mają charakter otwarty i odbywają się raz w miesiącu, w sobotę w godz. 1500 – 1800. Rozpoczynamy Mszą Św. w kościele św. Piotra i Pawła znajdującym się przy ulicy Katedralnej 4 we Wrocławiu. Osoby, które nie chcą lub nie mogą uczestniczyć w nabożeństwie proszone są o przyjście o godz. 1545 do budynku Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4.

Podczas spotkań zapewniamy opiekę osieroconemu rodzeństwu (taką potrzebę należy zgłosić najpóźniej w poniedziałek poprzedzający spotkanie grupy na adres agnieszka.smakulska@hospicjum.wroc.pl).

Zapraszamy wszystkich rodziców, którzy potrzebują wsparcia w trudnym procesie przeżywania straty.

UWAGA! Osoby chętne do uczestnictwa w grupie proszone są o uprzedni kontakt telefoniczny w celu odbycia indywidualnej rozmowy z psychologiem prowadzącym grupę.

Gdzie:

Kościół pw. św. Piotra i Pawła, ul Katedralna 4 oraz Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4

Kiedy:

12 października, 9 listopada (coroczna Msza Św. w intencji zmarłych dzieci) i 14 grudnia

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply