Archive for » listopad, 2018 «
Wszystkim mamom karmiącym, położnym, rodzinom z malutkim dzieckiem, osobom wspomagającym mamy karmiące naturalnie polecamy:
Wykład prowadzony przez certyfikowanego doradcę laktacyjnego, lekarza
Temat: Wyzwania młodej mamy karmiącej
Gdzie?
Fundacja Evangelium Vitae
Wrocław, ul. Rydygiera 22-28
Kiedy?
sobota, 24.11.2018, godz. 16-18
Prelegent: Sylwia Jeż, lekarz, certyfikowany doradca laktacyjny
Planujemy poprowadzić wykłady raz na kwartał. Następny planowany jest na
7.01.2019 na godz. 17.00, a tematem będzie:
„Najczęstsze nieporozumienia mamy karmiącej z pediatrą”.
Więcej informacji: http://fev.wroclaw.pl/wyklad/
Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia
Małżeństwa z parafii Św. Faustyny we Wrocławiu serdecznie zapraszają na cykl spotkań dla małżeństw w formie Randek małżeńskich. W ramach spotkań przewidziana jest konferencja o tematyce małżeńskiej prowadzona przez małżonków oraz około 1,5h czasu na randkę we dwoje. Warto podkreślić, że organizatorzy zapewniają opiekę dla dzieci. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, w niedzielę od godz. 15:30 w Kościele św. Faustyny przy ul. Jackowskiego. Pierwsze spotkanie już 2 grudnia. Szczegóły znajdują się na plakacie.
25 listopada 2018 r /niedziela/
w godz. 12.oo – 15.oo
w Duszpasterstwie Akademickim Most
przy pl. Grunwaldzkim 3 w sali „Stolarnia”.
W programie wykład na temat:
„Odrzucenie – ból ciała i duszy”
Naszym prelegentem będzie Pani Dominika Gajos-Siembida, psycholog na co dzień pracująca w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym we Wrocławiu.
W dyskusji chcielibyśmy zastanowić się m.in. nad:
– symptomami stresu pourazowego u dzieci odrzuconych,
– konsekwencjami traumy dziecięcej w płaszczyźnie: funkcjonowania mózgu
(neurobiologicznej), psychologicznej, społecznej,
– jak sobie radzić z dzieckiem, które doświadczyło odrzucenia…
Serdecznie zapraszam mamy z maluszkami (0-5 lat) na jutrzejszy klub mam w Fundacji Evangelium Vitae, podczas którego poprowadzę miniwarsztat: Słowa mają moc – o chwaleniu, motywowaniu i zachęcaniu, które budują wewnętrzną motywację.
Gdzie: Fundacja Evangelium Vitae, ul. Rydygiera 22-28, sala Szkoły Rodzenia za portiernią.
Kiedy: 16.11.2018r, Zajęcia rozpoczynają się o 10:30 i trwaja do 14:00. Sam warsztat jest trochę krótszy, na początku i na końcu jest czas na swobodną integrację, zbieranie się , kawkowanie etc.
Koszt: Zajęcia bezpłatne dofianansowane przez Urząd Miasta Wrocławia
Zapisy: na jutrzejsze zajęcia nie obowiązują. Gdyby ktoś chciał dołączyć do Klubu mam (zajęcia odbywają się w środy i piątki w godzinach 10:30-14:00) proszę o zgłoszenia na adres: Fundacja Evangelium Vitae <soor@boromeuszki.wroclaw.pl> Więcej informacji na stronie : www.fev.wroclaw.pl
Klub mam to przestrzeń dla mam pozostającyh z dziećmi w domu, które pragną się rozwijać, spotkać z innymi dorosłymi ;), a dzieciom dać okazję to pierwszej socjalizacji. Dzieci uczestniczą w zajęciach wraz z mamami, a starsze moga przebywać w sali obok z opiekunką. Wszystko odbywa się w atmosferze bliskości, dzielenia się doświadczeniem przy kawie i herbatce oraz niezapomnianych bułkach z dżemem
Kolejne zajęcia w tematyce wychowania i granic w rodzinie w Klubie mam poprowadzę już 30.11.2018r na temat: Język współpracy, zatrzymywanie tańców rodzinnych i rozwiązywanie problemów
Serdecznie zapraszam
Magdalena Krajewska
Drodzy małżonkowie!
Czy potraficie cieszyć się sakramentem małżeństwa? Czy potraficie go celebrować?
Zapraszamy Was na spotkanie we dwoje z Jezusem i Maryją w Kanie Galilejskiej!
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8.12.2018) pragniemy wyrazić Bogu wdzięczność za nasze małżeństwa oraz zawierzyć je Niepokalanemu Sercu Maryi. Podczas uroczystej Mszy Świętej odnowimy przysięgę małżeńską a po niej uwielbimy Jezusa w Najświętszym Sakramencie we wszystkim, co czyni w naszym życiu. A potem … w Kanie Galilejskiej będziemy świętować, tak jak w dniu ślubu
Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie wszystkie pary małżeńskie, niezależnie od stażu, aby na nowo stanąć wspólnie przed Bogiem oraz ucieszyć się sobą. Na Mszę Świętą zapraszamy wszystkich, którzy troszczą się o małżeństwo i chcą dziękować Bogu za dar małżeństwa i rodziny w Kościele.
ORGANIZATOR:
Katolicka wspólnota modlitewno – ewangelizacyjna „Dom na Skale” http://www.domnaskale.eu/
przy współudziale Duszpasterstwa Rodzin we Wrocławiu
ZAPISY I INFORMACJE:
http://www.domnaskale.eu/wspolnota/661-dzien-dla-malzenstwa-8-grudnia-2018
Szczegółowy program na plakacie.
Pytania prosimy kierować na adres: dzien.dla.malzenstwa@gmail.com
ZAPRASZAMY!!!
Fundacja Evangelium Vitae zaprasza na Mszę Św. w intencji małżeństw, zwłaszcza starających się o dziecko, oczekujących na jego narodzenie, jak również pogrążonych w smutku po jego stracie.
Msza Św. odprawiona zostanie w czwartek 15.11.2018 o godz. 19.00 w kaplicy Domu Zakonnego Sióstr Boromeuszek przy ul. Rydygiera 22-28 we Wrocławiu (Bud. B – wejście od strony podwórka).
Po Mszy Świętej zapraszamy na dalszy ciąg spotkania w budynku E.
Do udziału we Mszy św. oraz w późniejszym spotkaniu zapraszamy małżeństwa oraz wszystkich, którzy im towarzyszą, zarówno w ich radościach jak i w chwilach trudnych.
Pozdrawiamy – siostry boromeuszki
Zapraszamy na „Randki małżeńskie” w formie warsztatów realizowane w ramach projektu Akademia Rodziny, podczas których dowiemy się jak zbudować wspaniałą relację ze swoim współmałżonkiem.
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Zapewniamy opiekę do dzieci.
Projekt jest współfinansowany z budżetu Gminy Wrocław.
„Randki małżeńskie” to cykl 7 spotkań, w czasie których wspólnie poszukamy odpowiedzi na m. in. następujące pytania:
- jak rozmawiać, by siebie nie ranić?
- jak rozumiemy nasze różnice psychologiczne?
- jak uporządkować hierarchię osób w rodzinie?
- jak postrzegamy naszą sferę seksualną?
- jak radzić sobie z konfliktami w małżeństwie?
- jak nie zagubić się w szarej codzienności?
Miejsce: Fundacja Evangelium Vitae, ul. Rydygiera 22-28, Wrocław, sala św. Anny
Termin: 07.11.2018 r., środa, godz. 18.00-20.30 (a następnie: 14.11, 21.11, 28.11, 05.12, 12.12 i 19.12)
Prowadzący: Anna Strug, doradca życia rodzinnego, socjolog, szczęśliwa żona i mama trójki dzieci
Zapisy: 660 913 432, poradnia.stablowice@gmail.com
Rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka przed lub po narodzeniu
zapraszamy na comiesięczny cykl spotkań Grupy Wsparcia
w środy, w godz. 18.00 – 20.00
Daty spotkań w 2018 roku po wakacjach:
12 wrzesień, 17 październik, 14 listopad, 12 grudzień
Na spotkaniu będą osoby, które, tak jak Ty utraciły dziecko.
Spotykają się:
– by wzajemnie sobie pomagać,
– by towarzyszyć w pierwszym etapie żałoby,
– by się nawzajem umacniać,
– by dzielić ból i cierpienie,
– by odnaleźć spokój i siły do dalszego życia
Serdecznie zapraszamy.
Jeśli czujesz, że nie jesteś gotowa/y na spotkanie grupy, istnieje możliwość bezpłatnej konsultacji indywidualnej.
Spotkania prowadzi i zgłoszenia przyjmuje Monika Goriaczko – psychoterapeuta
monika.goriaczko@op.pl
tel. 508 183 608
Miejsce spotkań: Fundacja Evangelium Vitae
Wrocław, ul. Rydygiera 22-28
Spotkania są bezpłatne, dofinansowane z budżetu Gminy Wrocław
W swojej pracy niejednokrotnie spotykam rodziców, którzy przeżywali dramat utraty dziecka przed jego narodzeniem. Niestety problem ten staje się coraz bardziej powszechny i dotyka wielu bliskich nam ludzi. Przedstawiam Państwu list i linki do opracowania prawnego, jak wesprzeć rodziców w pożegnaiu się z dzieckiem zmarłym przed narodzinami. Statystyki wskazują, że w skali roku poronieniem kończy się nawet 15-20 proc. zdiagnozowanych ciąż, a ok. 1300 kolejnych kończy się urodzeniem martwego dziecka. Rodzice w tej bardzo trudnej sytuacji często pozostawieni są sami sobie.
„Nikt mi nie powiedział, że mogę je pochować” – to jedna z często powtarzanych skarg matek, które przeżyły dramat utraty dziecka przed narodzeniem. Choć zgodnie z prawem każdemu przysługuje prawo do pochówku, w przypadku dzieci zmarłych w prenatalnej fazie rozwoju nierzadko okazuje się to niemożliwe lub nadmiernie utrudnione.
Bezradni rodzice w chaosie sprzecznych informacji
Presja na rodzicach
Zdarza się też, że rodzice spotykają się z niezrozumieniem i brakiem delikatności ze strony personelu medycznego, który mówiąc o dziecku, używa takich sformułowań jak np. „zabranie materiału” czy „utylizacja płodu”. To przysparza cierpień i utrudnia decyzję o organizacji pogrzebu.
Zrozpaczeni rodzice szukają pomocy na forach internetowych, na których aż roi się od przekłamań i półprawd. Wszystko to sprawia, że dostają sprzeczne informacje zarówno na temat możliwości dalszego postępowania z ciałem dziecka, jak i organizacji jego pogrzebu czy uzyskania zasiłku pogrzebowego, który pozwoli pokryć koszty związane z pochówkiem.
Poradnik Ordo Iuris
Zwracam się do Pani z prośbą o pomoc w rozpropagowaniu naszych materiałów informacyjnych. Proszę mi wierzyć, że na rzetelne wskazówki w tej sprawie czekają tysiące Polaków, którzy stracili swoje dzieci, zanim zdążyły się urodzić.
Pragnę również zapewnić, że nasi prawnicy udzielą kompleksowego i bezpłatnego wsparcia prawnego wszystkim osobom, które napotkają trudności w realizacji prawa do pochówku dziecka utraconego przed narodzeniem (kontakt na adres e-mail biuro@ordoiuris.pl).
Z wyrazami szacunku
P.S.Prawo do godnego pochówku mają wszyscy ludzie na każdym etapie rozwoju. Upowszechniając wiedzę o prawie do pogrzebu dziecka utraconego, budujemy wrażliwość na życie nienarodzone, tak potrzebną dla pełnej ochrony każdego z tych najmniejszych dzieci.