Archive for » kwiecień, 2025 «

wtorek, 01 kwietnia, 2025 | Author:

Po raz kolejny zapraszam na cieszące się niesłabnącą popularnością warsztaty dla rodziców dzieci w wieku 3-15 lat: „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? O granicach w rodzinie z empatią.”  Start już 10.4 o 10:00.

Kiedy: Poranki w czwartki w godzinach 10:00-13:00 w następujących terminach:

10.04. – Zrozumieć siebie i dziecko. Wstęp do granic.

24.04. – Tańce rodzinne

08.05. – Słowa mają moc

22.05. – Język współpracy – zachęcające komunikaty

29.05. – Nauka umiejętności rozwiązywania problemów

12.06. – Konsekwencje

Gdzie: Fundacja Evangelium Vitae, ul. Rydygiera 22-28

Koszt: Warsztaty są bezpłatne, dofinansowane przez Urząd Miasta Wrocław.

Opieka dla dzieci: w tej edycji niestety nie ma opieki dla dzieci (ale jeśli to uniemożliwia Twój udział w warsztatach napisz, może wspólnie znajdziemy rozwiązanie).

Zapisy:  Kliknij tu

Więcej informacji: magdalena.krajewska@fev.wroclaw.pl

Ze względu na warsztatowy charakter zajęć ilość miejsc jest ograniczona. Potwierdzeniem zapisania się na warsztat będzie mail zwrotny od organizatorów.

Warsztaty podpowiedzą rodzicom, jak z szacunkiem do dziecka, konsekwentnie i spokojnie ustalać wspólne reguły życia, ucząc je odpowiedzialności za własne postępowanie. Na kolejnych spotkaniach zaprezentuję, jak unikać typowych błędów popełnianych przez rodziców wyznaczających zbyt sztywne, szerokie lub niestałe granice. Dzięki warsztatom będą Państwo mogli dowiedzieć się, jak już dwulatka uczyć odpowiedzialności, jak postępować z dzieckiem oraz z nastolatkiem mającym kłopoty z koncentracją, jak uczyć dzieci skutecznego rozwiązywania problemów, mądrze wyciągać konsekwencje i położyć kres konfliktom w rodzinie, nawiązując przyjacielskie relacje z dziećmi bez ryzyka utraty autorytetu. Treści będą osadzone w kontekście dziecięcych języków miłości, porozumienia bez przemocy oraz rodzicielstwa bliskości.

 

Program warsztatów: 

Zrozumieć siebie i dziecko, wstęp do granic w rodzinie 

Jak to się dzieje, że troska i dobre intencje są opacznie rozumiane przez nasze  dzieci? Czy granice są nam tak naprawdę potrzebne i co one oznaczają?  

W tym module skupimy się na potrzebach dzieci i przeżywanych przez nie  w związku z tymi potrzebami emocjach, a także w jaki sposób jedne i drugie  się wyrażają. Przyjrzymy się także potrzebom i oczekiwaniom nas rodziców.  Porozmawiamy o znaczeniu granic w kontekście realizacji potrzeb wszystkich  członków rodziny. 

Nasz taniec rodzinny  

Czy zdarza Ci się powtarzać z dzieckiem w kółko i w kółko te same rytuały  nakłaniania do współpracy przy powtarzających się czynnościach (np. wychodzenie z domu, wieczorna kąpiel, mycie zębów, czy odrabianie lekcji)? Sytuacje te bywają naprawdę irytujące. Przygotuj taką sytuację na to spotkanie, będzie okazja się nad nim pochylić i poszukać rozwiązań. 

Ten moduł pozwoli Ci określić stosowane przez siebie tańce.  

Słowa mają moc i przerwanie tańca 

Często wydaje nam się, że mówimy jasno i wyraźnie o swoich oczekiwaniach,  jednak dziecko nie reaguje wcale. Dlaczego tak się dzieje? 

Podczas tej części wcielisz się w rolę dziecka. Zobaczysz i usłyszysz własne  zachowania i słowa z jego perspektywy. Poznasz nieskuteczne formy komunikacji. Nauczysz się także zatrzymywać taniec rodzinny.

Język współpracy  

Czasem nieświadomie prowokujemy niechciane zachowanie dziecka. Często  zdarza się, że uzyskujemy efekt przeciwny do zamierzonego. Jak mówić, by nie  budzić oporu? Czy pochwała jest dobrym pomysłem? Czym się różni prośba  od żądania? 

Podczas tej części poznasz skuteczne i przyjazne sposoby komunikacji. Porozmawiamy także o pochwałach z mocą. Jak motywować i zachęcać dzieci, żeby  pomagać im budować wewnętrzną motywację.  

Adoracja (propozycja indywidualna, dla chętnych, poza czasem warsztatów): Moje powołanie: człowieczeństwo, małżeństwo i  rodzicielstwo.  Przed Bożym Obliczem pochylimy się nad tym jakimi chcemy być rodzicami,  do czego Bóg nas powołuje, wzbudzimy wdzięczność za nasze rodziny. 

Rozwiązywanie problemów 

Pragniesz wychować samodzielnego, odpowiedzialnego, respektującego potrzeby własne i innych ludzi człowieka? Czy niektóre z twoich zachowań mogą  podcinać mu skrzydła? 

W tym module porozmawiamy o tym, jak uczyć dzieci podejmowania decyzji  i rozwiązywania problemów. Jak prowadzić je do coraz większej samodzielności i otwartości na innych?

Konsekwencje 

Czasem boimy się pozwolić dziecku doświadczyć konsekwencji wynikających  ze swojego zachowania, bo nie chcemy go karać. Innym razem wymierzamy  ogromne kary zupełnie nieadekwatne do przewinienia.  

Podczas realizacji tego tematu nauczysz się jak odróżnić karę od konsekwencji. W jaki sposób pozwalać dziecku doświadczać konsekwencji tak, aby mogło nauczyć się odpowiedzialności za swoje wybory?

Test „5 języków miłości” na podstawie książki Gary’ego Chapmana

https://dlarodziny.eu/jezyki-milosci-wg-garego-chpmana-test-dla-zony/

https://dlarodziny.eu/jezyki-milosci-wg-garego-chpmana-test-dla-meza/

Przez całe warsztaty będziemy pochylać się nad językami miłości dzieci w bardzo praktycznym ich doświadczaniu. 

Prowadząca: Magdalena Krajewska – Spełniona żona i szczęśliwa mama gromadki dzieci 😉 Zawodowo pedagog, terapeuta NEST, instruktor Creighton Model i doradca życia w rodzinie. Trener grup warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi poradnictwo indywidualne w Poradni Rodzinnej przy parafii p.w. Św. Anny oraz w Fundacji Evangelium Vitae.