wtorek, Luty 19th, 2013 | Author:

 

BYĆ MAMĄ

 

  TRWA NABÓR NA WARSZTAT – ZAPRASZAMY! 

Warsztat „Być mamą” to cykl 10-ciu zamkniętych (przeznaczonych dla stałej, 10-cio osobowej grupy kobiet z dziećmi), cotygodniowych spotkań, trwających każdorazowo 2,5 h. Twórcą i propagatorem warsztatu jest Fundacja Dzieci Niczyje z Warszawy. Celem warsztatu jest wsparcie młodych mam, wyposażenie je w wiedzę na temat rozwoju dziecka i narzędzia pomocne w rozwiązywaniu problemów.

Opis warsztatu:

Zajęcia warsztatowe dla mam dzieci 0-1 roku życia. W pierwszym roku rozstanie mamy z dzieckiem jest bardzo trudne dla obu stron, dlatego mamy w warsztacie uczestniczą razem ze swoimi maluszkami. Warsztat przede wszystkim stwarza możliwość spotkania się kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji związanej z narodzinami dziecka i jego wychowaniem.

Pojawienie się dziecka to wielkie szczęście i radość, ale także ogromna zmiana w życiu kobiety i całej rodziny, a także masa pytań i wątpliwości związanych z tym, jak adekwatnie zaspokajać potrzeby dziecka. Na spotkaniach poruszamy zatem zarówno tematy związane ze zmianą dla rodziny jaką jest pojawienie się dziecka, jak również różne kwestie dotyczące wychowywania dziecka – potrzeby dziecka na poszczególnych etapach rozwojowych i sposoby ich zaspokajania, uczucia rodzica i dziecka, stawianie granic, zachęcanie do samodzielności, pochwały, kary i konsekwencje.

Do pracy metodą warsztatową niezbędna jest aktywność uczestniczek. Dlatego mamy uczestniczące w spotkaniach biorą udział w „burzach mózgów”, pracach w parach, podgrupach, czasem także odgrywamy scenki. Ważne jest również korzystanie z własnych doświadczeń i dzielenie się nimi w grupie. Każdy jednak może mówić o sobie tyle ile czuje, że chce powiedzieć, nikt do tego nie jest przymuszany – szanujemy swoje granice.

W warsztacie wykorzystujemy również elementy videotreningu. Podczas spotkań towarzyszy nam kamera, która nagrywa naturalne „bycie ze sobą” mam i ich dzieci. Po każdym spotkaniu nagrania te są analizowane przez prowadzące. Dla każdej uczestniczki z dzieckiem wybierane są ważne fragmenty pokazujące komunikację mama-dziecko. Skupiamy się wyłącznie na tym, co pozytywne w interakcji, co służy dziecku i mamie, co pomaga we wzajemnym komunikowaniu się i zaspokajaniu potrzeb maluszka.

Jakie korzyści ma mama z takiej formy pracy?

  • możliwość nawiązania kontaktu z innymi mamami i wymieniania z nimi doświadczeń;
  • okazja dla dziecka do przebywania z rówieśnikami ale w bezpiecznych warunkach tzn. w obecności mamy;
  • możliwość pozyskania wiedzy na temat rozwoju i potrzeb dziecka od jego urodzenia do 3. roku życia;
  • możliwość pozyskania wiedzy i nowych umiejętności z zakresu wychowywania dziecka;
  • możliwość zobaczenia siebie w relacji z dzieckiem;
  • możliwość obserwowania zachowań dziecka, wysyłanych przez niego sygnałów i lepsze ich zrozumienie;
  • możliwość obserwacji własnych reakcji na sygnały wysyłane przez dziecko i sprawdzenie, które z nich służą dziecku;
  • zyskanie większego spokoju i świadomości własnych kompetencji w kontakcie z dzieckiem.

TRWA NABÓR NA WARSZTAT – ZAPRASZAMY! 

Termin warsztatu: 07.03.2013 – 23.05.2013czwartki w godz.10.00 – 12.30

Miejsce:  Dom Katechetyczny przy parafii Św. Anny, ul. Brodzka 163, Wrocław

Mamy zainteresowane wzięciem udziału w warsztatach „Być mamą” zapraszamy do przesłania wypełnionego formularza na adres mailowy kontakt@familandia.pl

Uczestnictwo w warsztacie jest bezpłatne. Warsztat realizowany jest dzięki finansowaniu Poradni Rodzinnej przy Parafii Św. Anny w Praczach Odrzańskich ze środków Gminy Wrocław.

Formularz_zgloszeniowy Warsztaty BM

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply