wtorek, Sierpień 27th, 2013 | Author:

Zalogo Wrocławiapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów dotyczące wychowania i rozwoju dzieci organizowanych w ramach Poradni Rodzinnej przy Parafii p.w. Św. Anny we Wrocławiu-Praczach Odrzańskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Zapisy na warsztaty: tel. 503 41 38 51 (preferowany kontakt sms)
e-mail: kontakt@familandia.pl

1. Motywacja – jak pomóc dziecku (i sobie) w osiąganiu celów? 12.09 godz. 16.30-18.30
2. Jak budować autorytet u dziecka? 19.09 godz. 16.30-18.30
3. Mały terrorysta, czyli o dziecięcych atakach złości – cz I. 26.09 godz. 16.30-18.30
4. Mały terrorysta, czyli o dziecięcych atakach złości – cz II. 03.10 godz. 16.30-18.30
5. Zamiast klapsa – jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice. 10.10 godz. 16.30-18.30
6. Jak stymulować rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. 17.10 godz. 16.30-18.30
7. Moc terapeutyczno-wychowawcza płynąca z baśni. 24.10 godz. 16.30-18.30
8.Rodzicielstwo przez zabawę. 07.11 godz. 16.30-18.30
9. Rodzeństwo bez rywalizacji. 14.11 godz. 16.30-18.30
10. Jak sobie radzić ze stresem. 21.11 godz. 16.30-18.30

Warsztaty odbywają się w Szkole Podstawowej nr 22, ul. Stabłowicka 143.
Podczas warsztatów zapewniamy opiekę nad dziećmi w sali zabaw. Można zapisywać się na pojedyńcze warsztaty.

Opis warsztatów

Motywacja – jak pomóc dziecku (i sobie) w osiąganiu celów
Celem warsztatu jest pokazanie, jaką rolę odgrywa motywacja w codziennym życiu dzieci i dorosłych oraz jakie są najczęstsze powody braku chęci do działania. W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli szansę na odkrycie własnych motorów napędowych i przećwiczenie wielu technik ułatwiających wyznaczanie i realizowanie celów (od kupna domu do zrzucenia zbędnych kilogramów). Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztacie, po którym możliwość spełnienia własnych marzeń może okazać się łatwiejsza!

Jak budować autorytet u dziecka?
Autorytet jest w dzisiejszych czasach nieco przestarzałym określeniem. Czy rodzice albo nauczyciele mogą być dla dzieci autorytetami skoro te biją ich na głowę w sprawach związanych z obsługą komputera, programów i urządzeń elektronicznych, a na wszystko odpowiedź zna Google? Warsztaty mają na celu pokazanie uczestnikom, co oznacza w dzisiejszych czasach autorytet i co go różni od autorytaryzmu. W trakcie zajęć możliwe będzie poznanie niezbędnych składników budowania pozycji autorytetu oraz ich praktyczne przećwiczenie.

Mały terrorysta, czyli o dziecięcych atakach złości – cz.I.
Drugi i trzeci rok życia to trudny czas w życiu dziecka, pełen wyzwań, intensywnych i skrajnych emocji. Rodzice dwu i trzylatków często potrzebują pomocy i czują się bezradni lub obwiniają siebie za trudne zachowania dziecka.
Co zrobić kiedy maluch złości się, krzyczy, kładzie na ziemi i tupie nogami? Jak poradzić sobie z atakami histerii? Tego dowiesz się na warsztacie! 

Mały terrorysta, czyli o dziecięcych atakach złości – cz.II.
Druga część warsztatu ma na celu praktyczne przećwiczenie teorii, którą uczestnicy poznają w części pierwszej. Bo rozmowa o rozkrzyczanym dwulatku to zupełnie co innego niż próba zapanowania nad pragnącym postawić na swoim, ukochanym maleństwie. To spotkanie ma na celu przyjrzenie się konkretnym, z życia wziętym przykładom uczestników i wspólną próbę poszukiwania dobrych rozwiązań. Warsztat przeznaczony dla osób uczestniczących w części I.

Zamiast klapsa – jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice.
Życie z dziećmi czasami bywa trudne. A już najtrudniejsze jest wtedy, gdy dziecko ma inne zdanie niż rodzice, nie spełnia ich wymagań, nie chce się podporządkować czy chce zupełnie czegoś innego niż dorosły. W takich sytuacjach opiekunom często puszczają nerwy i czasem, w przypływie emocji czy z poczucia bezsilności rodzica, dziecko dostaje klapsa. Warsztat przeznaczony jest dla osób, które chciałyby poznać metody wychowawcze bez użycia kar fizycznych. Na warsztacie zobaczysz jak w inny sposób dyscyplinować dziecko, wyciągać konsekwencję oraz zachęcić je do współdziałania. 

Jak stymulować rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Na spotkaniu dowiesz się czym charakteryzuje się sposób myślenia , postrzegania i wyrażania świata przez dzieci w wieku przedszkolnym oraz w jaki sposób wspierać rozwój dzieci w tym okresie. Wyjaśnimy dlaczego przelewanie wody ma wymiar edukacyjny oraz jak ważna dla przedszkolaka może okazać się plastelina. Poznamy praktyczne zabawy i ćwiczenia do wykorzystania z dziećmi w domu.

Moc terapeutyczno-wychowawcza płynąca z baśni
Baśń zawsze znajdzie swoich odbiorców, ponieważ celnie trafia w potrzeby psychiczne i wychowawcze dziecka. Wydaje się, że w dzisiejszym świecie ma ona jeszcze więcej do powiedzenia niż kiedyś. Dzieciom coraz trudniej jest odróżnić dobro od zła, gdyż często granica między nimi jest tak cienka, iż prawie niewidoczna. Baśń nadaje właściwy kierunek dziecięcemu rozumowaniu, umacniając jego wiarę w dobro, sprawiedliwość i w sens poświęcenia względem drugiego. Baśń pokazuje, że każdy z nas ma wielką moc, z której może skorzystać, jeśli tylko podejmie wysiłek. Wierzy, że nie jest bezradne i samo może kierować swoim życiem. Czerpie z niej siłę, by z większą odwagą w przyszłości pokonywać wszelkie trudności. Baśń zapewnia dziecku to co jest mu niezbędne
w prawidłowym rozwoju. Jest tym samym, czym mleko matki dla niemowlęcia. Jest pomocna w profilaktyce i pełni rolę swego rodzaju szczepionki. Nie możemy zatem pozbawić naszych dzieci takiego bogactwa, jakim niewątpliwie są baśnie. Czym są baśnie i czym odróżniają się od zwykłych bajek dowiesz się na warsztacie!

Rodzicielstwo przez zabawę
Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób najlepiej dotrzeć do własnego (lub cudzego) dziecka? Co do niego przemówi, jak nawiązać kontakt, jak pokierować nim, żeby wyrosło na dobrego i jednocześnie silnego człowieka? Takim niesamowitym sposobem na komunikację i budowanie relacji z dziećmi jest zabawa – działanie, któremu oddają się, czasem bez pamięci, wszystkie dzieci. Dzięki zabawie możemy pomóc dzieciom zrozumieć zawiłości społecznego świata, przeżyć trudne emocje i wypróbować swoją siłę. Jakie zabawy pomagają dzieciom wzrastać? Zapraszamy na warsztat!

Rodzeństwo bez rywalizacji
Czy możliwe jest rodzeństwo bez rywalizacji? Co odczuwa pierworodny, gdy pojawia się kolejne dziecko w rodzinie? Jak sobie radzić z walczącymi bratem i siostrą? Jak i czy pomagać dzieciom rozwiązywać konflikty? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas tego spotkania.

Jak sobie radzić ze stresem
Borykamy się z nim na co dzień – stres jest niedocenianym przez nas źródłem poważnych kłopotów zdrowotnych, których często nie wiążemy z tym tematem.
Podczas warsztatu wymienimy się doświadczeniami dotyczącymi radzenia sobie ze stresem, poznamy techniki relaksacyjne oparte o ćwiczenia oddechowe, masaże, wizualizacje oraz przećwiczymy na sobie ćwiczenia rozluźniające.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply