wtorek, Styczeń 31st, 2012 | Author:

W najbliższym wydaniu Wrocławskiego Gościa Niedzielnego ukaże się krótki artykuł o działalności poradni rodzinnej przy parafii pw. św. Antoniego. Już dziś zapraszam do lektury gazety.

Jeśli chcesz więcej

Jak porozumieć się z małżonkiem, co zrobić, gdy dziecko wpada w histerię i szaleje między półkami w supermarkecie? Z takimi problemami nie trzeba zmagać się samemu.

Poradnia rodzinna przy parafii pw. św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach od 2007 r. zaprasza na warsztaty dla małżeństw, rodziców i innych osób. – Oprócz ludzi przygotowujących się do małżeństwa, najwięcej par trafia do nas z problemami dotyczącymi komunikacji oraz wychowania dzieci – mówi Magdalena Krajewska, pedagog i doradca życia rodzinnego. Tłumaczy, że warsztaty nie są  przeznaczone przede wszystkim dla bardzo dysfunkcyjnych rodzin, ale dla tych, które po prostu „chcą czegoś więcej”. – Wymagają one sporo pracy własnej – wyjaśnia. – Należy „odrabiać prace domowe”, takie jak np. co najmniej godzinna randka połączona z konkretnym zadaniem. Na zajęciach można zrozumieć jakie błędy popełniamy w komunikacji, jak podejść do kwestii konfliktu w małżeństwie – który ma prawo zaistnieć.

W czasie warsztatów dotyczących dzieci można odkryć, jak powielamy złe wzorce w działaniach wychowawczych, poznać pewne uniwersalne techniki, sprawdzalne w różnych sytuacjach. Omawiamy je wychodząc od konkretnych przykładów – również tych przedstawianych przez rodziców, takich jak np. grymaszenie przy jedzeniu, niesprzątanie przez dziecko zabawek w domu, mimo że w przedszkolu to robi, „guzdranie się” przy wychodzeniu do szkoły, itd.
Pani Magda tłumaczy, że oczywiście nie da się wymyślić techniki dotyczącej konkretnego zachowania 100-procentowo skutecznej w przypadku każdego dziecka, ale można podsunąć rodzicom kierunek poszukiwań.
Najbliższe warsztaty dotyczą porozumiewania się w małżeństwie, umiejętności formułowania oczekiwań, słuchania, otwartości na drugą osobę. Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 lutego; kolejne w dniach od 17 do 19 lutego, w czasie weekendowego wyjazdu do Wambierzyc, gdzie znajduje się sanktuarium Królowej Rodzin. 25 lutego odbędą się z koleijednodniowe warsztaty dla rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. W poradni odbywają się także zajęcia dotyczące m.in. budowania poczucia własnej wartości, komunikacji interpersonalnej czy radzenia sobie w świecie własnych emocji. – Mogą one być cenne również dla osób samotnych, poszukujących swojej „drugiej połówki” – mówi pani Magda.
Zapisy i informacje można uzyskać pod adresem mkrajewska@rodzina.wroclaw.pl  oraz pod tel. 608 815 235 (od pon. do pt. w godz. 8-14). Aktualności dotyczące inicjatyw związanych z poradnictwem rodzinnym przy poradni na Karłowicach oraz w innych wrocławskich ośrodkach,można szukać na stronie www.rodzina.wroclaw.pl
autor: Agata Combik, redaktor Wrocławskiego Gościa Niedzielnego
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply